Życie w długotrwałym, permanentnym stresie wynikającym z choroby alkoholowej bliskiej osoby oraz znikoma skuteczność działań, które są nakierowane na rozwiązanie problemu picia, powodują w dłuższym czasie poważne konsekwencje psychologiczne:
Współuzależnienie to nie choroba, a niepoprawne i szkodliwe dla człowieka przystosowanie się do sytuacji stresowej, która często jest długotrwała. Osoba współuzależniona cały czas poszukują sposobów na ograniczanie picia partnera i stopniowo czuje się odpowiedzialna za jego życie i funkcjonowanie. To niestety prowadzi do sytuacji, gdy pijący uważa, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by nadal nadmiernie spożywał alkohol.
U dużej części osób cierpiących na współuzależnienie występuje bardzo ostra reakcja na stres, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia snu oraz objawy pourazowych zaburzeń stresowych. Współuzależnienie można zdiagnozować jedynie u osób dorosłych, które zawsze mają możliwość na inny sposób postępowania i radzenia sobie z piciem partnera. Osoby nieletnie (dzieci) nigdy nie mają wyboru i są skazane na życie w warunkach stworzonych przez osobę uzależnioną.
Gdzie szukać pomocy?
Osoby współuzależnione potrzebują i wymagają profesjonalnej pomocy terapeutycznej i medycznej, którą oferują ośrodki terapii uzależnień. W takich miejscach mogą otrzymać pomoc i poprawić stan swojego zdrowia psychicznego.
Jest to proces niezależny od leczenia osoby uzależnionej. To czy osoba zmagająca się z chorobą alkoholową podejmie leczenie odwykowe, czy nie, nie może mieć wpływu na terapię osoby współuzależnionej. Tylko prosząc o pomoc, można poprawić swoje życie oraz życie swoich dzieci. Wiemy, że zwrócenie się o fachową pomoc do ośrodka uzależnień i współuzależnień jest bardzo trudne. Warto jednak zrobić ten krok i zmienić swoje życie na lepsze.
Osoby współuzależnione mogą znaleźć wsparcie również na spotkaniach Wspólnoty Al-Anon. Celem tej wspólnoty jest udzielanie pomocy i wpieranie osób współuzależnionych. Omawiane są problemy, które powstają w codziennym życiu z osobą uzależnioną od alkoholu. Dzięki temu osoba współuzależniona może poprawić swoje codzienne funkcjonowanie. Oczywiście wskazana jest też profesjonalna terapia współuzależnienia.
Terapia alkoholizmu i osób współuzależnionych
Leczenie alkoholizmu nie jest jedynie problemem osoby bezpośrednio zmagającej się z nałogiem. Osoby współuzależnione cierpią w tej sytuacji podobnie jak osoba uzależniona, a często nawet bardziej. Skorzystanie z pomocy ośrodków leczenie alkoholizmu to często jedyna droga wyjścia z tej trudnej sytuacji. Ośrodek terapii uzależnień System Med to placówka prowadząca leczenie alkoholizmu na każdym etapie oraz terapie alkoholizmu, również dla osób współuzależnionych.
Zadzwoń:
730-509-030
730-509-040
lub napisz do nas: