W początkowym fazie bulimii chorzy zwykle zaczynają się odchudzać, bardzo ograniczają porcje jedzenia i ustalają dla siebie zakazy żywieniowe. Ograniczenie posiłków zaburza rytm przyswajania jedzenia w ciągu całego dnia, co powoduje, że uczucie głodu się pogłębia. Pacjentki podejmują różne próby, żeby oszukać głód, starają się odwracać uwagę od tej kwestii lub wypełniać żołądek na jakiś czas, np. dużą ilością płynów.
Wszystkie te sposoby i zabiegi oczywiście nie są skuteczne w dłuższym okresie głodzenia się. W efekcie pojawiają się momenty napadowego objadania się. Niestety powtarzające się ataki zaczynają wpływać na zwiększenie masy ciała, dlatego osoba cierpiąca na bulimię, mimo wielu prób odchudzania, utrzymuje się najczęściej w prawidłowej wadze (w przeciwieństwie do anoreksji, gdzie dochodzi do wygłodzenia i wyniszczenia organizmu).
Wszelkie próby zapominania o głodzie i angażowania się w inne intensywne działania, powodują, że napady objadania się zdarzają się głównie wieczorem i w nocy. Wtedy najczęściej chora osoba jest w domu, po skończonej szkole lub pracy.
Osoby chore na bulimię najczęściej widzą, że problem wymknął im się spod kontroli i zaczyna im towarzyszyć ogromny lęk przed przytyciem. Zaczynają się próby utrzymania niskiej wagi, stosowanie rygorystycznych diet oraz próby opanowania żarłoczności. Problem napadowego jedzenia jest najczęściej utrzymywany w tajemnicy przed bliskimi. Środowisko często bardzo długo nie orientuje się, że istnieje jakiś problem.
Strach przed przytyciem powoduje, że osoby z bulimią zaczynają oprócz głodzenia się, bardzo intensywnie ćwiczyć, uprawiają wyczerpujące sporty (gimnastykę, biegi itp.), często wywołują u siebie wymioty oraz zażywają duże ilości środków przeczyszczających i moczopędnych. Czasem osoba z bulimią po wymiotach czuje się tak dobrze, że znowu się przejada, by ponownie wywołać wymioty.
W bulimii często pojawia się depresja, stany niepokoju oraz utrudniony kontakt z rówieśnikami. Wywoływane wymioty mogą powodować różnego typu schorzenia w obrębie jamy ustnej (zapalenia dziąseł lub ubytki zębów). Dodatkowo następuje odwodnienie organizmu oraz zaburzenia w gospodarce elektrolitowej, więc pojawiają się zaburzenia pracy serca. W wyniku bulimii dochodzi czasem do uszkodzenia narządów wewnętrznych: nerek, jelit oraz do innych chorób: tężyczki, padaczki, osłabienia mięśniowego. W skrajnych przypadkach zaburzenia rytmu serca mogą prowadzić do śmierci.